DZIECKO

Od rodzic贸w w du偶ej mierze zale偶y, w jaki spos贸b dzieci przejd膮 proces adaptacji do przedszkola. Pierwszy dzie艅 jest kluczowy dla dobrego zaaklimatyzowania si臋 przedszkolaka. Nale偶y zatem dobrze si臋 do tego dnia przygotowa膰. Bardzo istotna dla dobrego startu w 偶ycie przedszkolne jest odpowiednia motywacja dziecka. Pami臋tajmy, 偶e dla uzyskania najlepszego efektu motywacja nie mo偶e by膰 ani za du偶a ani za ma艂a. W praktyce oznacza to, 偶e dziecko musi chcie膰 p贸j艣膰 do przedszkola, musi cieszy膰 si臋 z tego wydarzenia, ale nie mo偶e sobie zdawa膰 sprawy jak istotne jest to wydarzenie i jak bardzo odmieni jego 偶ycie. Oczywi艣cie dzieci wyczuj膮, 偶e zdarzy si臋 co艣 innego w ich 偶yciu, gdy偶 dzieci s膮 odbiornikami obaw rodzic贸w. Warto o tym pami臋ta膰 i postara膰 si臋 ograniczy膰 swoje obawy zanim dziecko p贸jdzie do przedszkola. To rodzic musi by膰 w tych chwilach oparciem dla dziecka, a nie na odwr贸t. Kluczem do sukcesu w tej sytuacji jest wybranie takiego miejsca dla dziecka, kt贸re odpowiada naszej wizji i kt贸re budzi nasze zaufanie. Bardzo uspokaja rodzic贸w wcze艣niejsza rozmowa z dyrekcj膮 przedszkola, wychowawczyni膮, kt贸ra obejmie grup臋, wizyta w plac贸wce, uczestniczenie wraz z dzieckiem w cotygodniowych zaj臋ciach adaptacyjnych, sprawdzenie, czy sale s膮 przyjazne i przestronne i czy s膮 zachowane zasady bezpiecze艅stwa. Kiedy rodzic jest przekonany, 偶e to w艂a艣ciwe miejsce dla jego pociechy mo偶e zacz膮膰 przygotowywa膰 malucha do pierwszego dnia w przedszkolu.

DZIECKO1 GDY DZIECKO SI臉 BUNTUJE鈥.

鈥    Zachowaj zimn膮 krew. Je艣li zdo艂asz zapanowa膰 nad swoimi emocjami to ju偶 po艂owa sukcesu.
鈥    M贸w spokojnym tonem. Wtedy masz wi臋ksz膮 szans臋 na to, 偶e dziecko zrozumie Twoje s艂owa.
鈥    Nigdy nie szarp i nie krzycz. W ten spos贸b na pewno nie uspokoisz dziecka.
鈥    Staraj si臋 dziecko przytrzyma膰. Mocno przytul je do siebie a偶 do momentu, kiedy os艂abnie jego fizyczny op贸r.
鈥    Zaproponuj jaki艣 ruch. Je艣li razem poskaczecie lub potupiecie, to pomo偶e roz艂adowa膰 napi臋cie
鈥    Nie zostawiaj dziecka samego. Ono w takiej chwili bardzo Ciebie potrzebuje.
鈥    B膮d藕 stanowcza i nie ust臋puj. Dziecko musi wiedzie膰, 偶e z艂o艣膰 nie jest sposobem na wyegzekwowanie zachcianki.

鈥    Nie karz za napad z艂o艣ci

JAK ZABRANIA膯, BY NIE OGRANICZA膯?

鈥    Tylko nie krzycz 鈥 nie szarp, nie zamykaj w 艂azience i nie zostawiaj samego
鈥    Gdy z艂o艣膰 minie pociesz dziecko i wyt艂umacz, co jest przyczyn膮 Twojego zakazu
鈥    Stawiaj wyra藕ne granice
鈥    Mobilizuj dziecko do tw贸rczej pracy poprzez okazywanie mu uznania i chwalenie go

TEGO NIGDY NIE R脫B!

1.    Nie traktuj dziecka jako swojej w艂asno艣ci. Nie zak艂adaj, 偶e lepiej wiesz, co ono czuje: czy jest g艂odne, czy ma si臋 ochot臋 bawi膰 z kole偶ank膮
2.    Nie pr贸buj go do niczego zmusza膰. Takie post臋powanie obr贸ci si臋 przeciwko Tobie i dziecku.

3.    Nie szanta偶uj mi艂o艣ci膮. Nigdy nie m贸w: jak b臋dziesz niegrzeczny, to przestane Ci臋 kocha膰. Dziecko czuje si臋 w贸wczas zagro偶one.
4.    Nie zawstydzaj. W ten spos贸b wpoisz dziecku przekonanie, 偶e nie panuje nad samym sob膮 i sytuacja.
5.    Nie decyduj o wszystkim za dziecko. Nawet dwulatek mo偶e decydowa膰, jak膮 bluzeczk臋 za艂o偶y.